Softshell vs Hardshell vs Fleece: Ktorú bundu si vybrať?

04.03.2025
Softshell vs. Hardshell vs. Fleece
Softshell vs. Hardshell vs. Fleece

Chceš počas turistiky a outdoorových športových aktivít zostať v teple, suchu a cítiť sa maximálne pohodlne? Potom rozhodne potrebuješ kvalitnú outdoorovú bundu. Keďže však na trhu nájdeš mnoho typov búnd z rôznych materiálov, určite oceníš moje rady, ako si vybrať tú správnu outdoorovú bundu.

Pokiaľ ide o materiál, jasným favoritom sú softshell, hardshell, a fleece (flís). Práve bundy z týchto materiálov patria medzi najpopulárnejšie a najlepšie športové a turistické oblečenie. Ak však tieto materiály nepoznáš, nezúfaj a čítaj ďalej.

V tomto blogu totiž nájdeš odpoveď na to, čo je to softshell, hardshell, či fleece, ale dozvieš sa aj, aké sú základné výhody a nevýhody týchto materiálov. Dozvieš sa aj to, na aké outdoorové aktivity sú vhodné softshellové, hardshellové a flísové bundy, a naopak na ktoré aktivity by som ti ich neodporúčal.

Čo je však zo všetkého najdôležitejšie, v tomto článku ti poradím, ktorú bundu si vybrať, aby si sa počas svojich obľúbených outdoorových aktivít cítil/a čo najpohodlnejšie.


Softshell vs hardshell vs fleece: Základné vlastnosti materiálov

Skôr, než ti poradím, akú bundu si vybrať, rád by som ti stručne vysvetlil, čo je to softshell, hardshell a fleece, a teda materiály, z ktorých sa bundy na turistiku a outdoorové športové aktivity vyrábajú najčastejšie.

Čo je softshell?

Softshell (v preklade "mäkká škrupina") je ľahký, pružný, priedušný a hrejivý materiál, ktorý poskytuje adekvátnu ochranu pred vetrom a vlhkosťou. Softshell sa skladá z kombinácie polyesteru a elastanu, a teda materiálov vyznačujúcich sa ľahkosťou a pružnosťou. Ten najkvalitnejší softshell zároveň obsahuje hydrofóbnu úpravu, čo zabezpečuje jeho odolnosť voči vetru a vode.

Hlavnou výhodou softshellu je jeho flexibilita, komfort pri pohybe a dostatočná ochrana v mierne nepriaznivých podmienkach. Zo softshellu sa najčastejšie vyrábajú softshellové bundy, ktoré sú vhodné najmä na ľahšiu turistiku.

Čo je hardshell?

Hardshell (v preklade "pevná škrupina") je hrubý, nepremokavý a vetruodolný materiál, vyrobený z vrstvených syntetických vlákien s ochrannou membránou (napr. Gore-Tex). V porovnaní so softshellom poskytuje hardshell väčšiu odolnosť voči silnému dažďu a vetru, no zároveň sa vyznačuje nižšou priedušnosťou a výhrevnosťou. Hardshell sa používa najmä na výrobu hardshellových búnd, vhodných do extrémne veterného a upršaného počasia.

Vďaka svojej vysokej odolnosti sú bundy z hardshellu ideálne najmä na horolezectvo, lyžovanie a vysokohorskú turistiku. Keďže je však hardshell pomerne hrubý a neforemný, neposkytuje dostatočnú voľnosť pohybu, a preto nie je najvhodnejším materiálom na výrobu oblečenia na ľahkú turistiku, či prechádzky mestom a prírodou.

Čo je fleece?

Fleece (často nazývaný aj flís) je mäkký, hrejivý a priedušný materiál vyrobený z polyesteru. Základnou výhodou fleecu je jeho schopnosť izolovať teplo. Na druhej strane, fleecové vlákna neposkytujú takmer žiadnu ochranu pred vetrom a vodou. Aj z týchto dôvodov sa fleece používa najmä na výrobu strednej, izolačnej vrstvy outdoorového oblečenia, akou je napríklad fleecová mikina. Flís zároveň často spĺňa úlohu podšívky softshellových a hardshellových búnd, čím sa podporí ich výhrevnosť.


Výhody a nevýhody búnd zo softshellu, hardshellu a fleecu

Výhody a nevýhody búnd zo Softshellu, Hardshellu a Fleecu
Výhody a nevýhody búnd zo Softshellu, Hardshellu a Fleecu

Ako ti je už isto jasné, softshell, hardshell a flís sú skvelými materiálmi na výrobu outdoorového oblečenia a používajú sa najmä pri výrobe outdoorových búnd. Keďže majú hardshell, softshell a fleece rôzne vlastnosti, aj bundy, ktoré sú z nich vyrobené, ponúkajú rôzne výhody a nevýhody.

Poďme sa teda pozrieť na základné výhody a nevýhody softshellových, hardshellových a flísových búnd. Keď budeš vedieť, aké benefity ponúkajú bundy zo softshellu, hardshellu a fleecu, výber tej správnej bundy bude pre teba hračkou.


Výhody a nevýhody softshellových búnd

Softshellky predstavujú momentálne najobľúbenejší typ outdoorovej bundy, o čo sa starajú najmä hlavné výhody softshellových búnd.

  • Priedušnosť, hrejivosť a pohodlie: Softshellové bundy vyrobené z priedušného, no zároveň hrejivého materiálu. Aj z tohto dôvodu sa v softshellovej bunde budeš cítiť maximálne pohodlne, či vonku fúka mierny vietor, alebo praží ostré horské slnko. V kvalitnej softshellovej bunde totiž nezamrzneš, no zároveň sa ani nespotíš. Keďže sú softshellové vlákna veľmi jemné a ľahké, v softshellovej bunde sa budeš zároveň cítiť nesmierne pohodlne.
  • Vodeodpudivosť a odolnosť voči vetru: Hoci softshell nie je plne vodotesný a odolný voči extrémnemu počasiu, vďaka hydrofóbnej úprave poskytujú bundy zo softshellu adekvátnu ochranu pred dažďom a vetrom.
  • Pružnosť a voľnosť pohybu: Keďže sú softshellové vlákna veľmi jemné, ľahké a pružné, kvalitná softshellová bunda ti poskytne maximálnu voľnosť pohybu, čo rozhodne oceníš počas turistiky a šporových aktivít.
  • Funkčnosť prvkov: Tá najlepšia softshellová bunda obsahuje funkčné detaily, akými sú sťahovacie kapucne. nastaviteľné manžety, reflexné prvky, kvalitné zipsy, či rukávy s otvorom na palce.
  • Unikátnosť dizajnu: Takmer všetky bundy zo softshellu pôsobia moderne a športovo, a teda na nich na prvý pohľad nie je nič špeciálne. Avšak softshellové bundy od Ejha zdobia originálne autorské výšivky, inšpirované krásami slovenskej krajiny a prírody. Ak sa teda rozhodneš pre naše softshellové bundy s výšivkami, budeš nielen vyzerať štýlovo, ale zároveň si budeš môcť kúsok našej krajiny zobrať všade so sebou.

Napriek tomu, že softshellové bundy ponúkajú nespočetné množstvo výhod, nájdu sa aj oblasti, v ktorých bundy zo softshellu za inými materiálmi tak trochu zaostávajú. Medzi hlavné nevýhody softshellových búnd patria:

  • Vyššia cena: Softshellové bundy sú drahšie než tradičné bundy (zväčša vyrobené z vlny, bavlny, či nylónu), a to najmä kvôli vyšším nákladom na výrobu softshellu, ako aj množstvu funkčných prvkov, ktoré softshellové bundy ponúkajú. Priemerná cena softshellových búnd je 100 eur, ale v ponuke Ejha nájdeš kvalitné softshellové bundy už od 88 eur.

  • Limitovaná ochrana pred dažďom: Hoci je softshell hydrofóbne upravený, a teda poskytuje primeranú ochranu pred dažďom, ani tie najlepšie softshellové bundy nie sú plne vodotesné. Vďaka limitovanej vodotesnosti a vodoodpudivosti teda softshellové bundy nie sú vhodným oblečením do extrémneho dažďa.

Hlavné výhody a nevýhody softshellových búnd z nich robia ideálne oblečenie na turistiku, cyklistiku, beh, prechádzky prírodou, ale aj každodenné nosenie, a to najmä za predpokladu, že vonku nepanuje extrémne nepriaznivé počasie.

Chceš o bundách zo softshellu dozvedieť ešte viac? Potom neváhaj a preskúmaj nášho Kompletného sprievodcu softshellovými bundami, kde sa okrem iného dozvieš aj to, ako si vybrať tú najlepšiu softshellovú bundu.


Výhody a nevýhody hardshellových búnd

Hardshellky sú azda najlepším typom bundy do extrémnych podmienok, a to najmä vďaka nasledovným výhodám hardshellových búnd.

  • Maximálna ochrana voči dažďu, vetru a snehu: Bundy z hardshellu sú 100% vodotesné, čo znamená, že vôbec neprepúšťajú vodu a sneh. Tie najkvalitnejšie hardshellové bundy sú zároveň maximálne vetruodolné a ochránia ťa aj pred silným vetrom.

  • Odolnosť v extrémnych podmienkach: Kvalitná hardshellová bunda ťa ochráni aj v tom najextrémnejšom počasí, čo z nej robí výbornú voľbu pre náročnú vysokohorskú turistiku.

  • Dlhá životnosť a odolnosť: Keďže sú hardshellové bundy vyrobené z veľmi pevného a odolného materiálu, pri páde sa neroztrhnú a zvládnu aj odery od skál. Aj z tohto dôvodu sú hardshellové bundy vhodné na zimné športy (lyžovanie, skialp, snowboarding) či horolezectvo.

Keďže bundy z hardshellu poskytujú maximálnu ochranu pred extrémnymi podmienkami, môžu sa na prvý pohľad zdať oveľa lepšie, než softshellové bundy. Avšak existujú aj niektoré zásadné nevýhody hardshellových búnd, kvôli ktorým nemusia byť vždy tou správnou voľbou.

  • Nízka priedušnosť a pohodlie: Keďže je hardshell veľmi pevný materiál, neprepúšťa vzduch tak dobre, ako softshell. Priedušnosť hardshellových búnd je teda značne nižšia, než priedušnosť softshelliek. Kvalitná hardshellová bunda ťa síce ochráni pred silným vetrom, no pri bezvetrí sa v nej nemusíš cítiť pohodlne.

  • Vyššia hlučnosť a tuhosť: Pevnosť hardshellu má za následok aj tuhosť hardshellových búnd. A hoci je odolnosť bundy dôležitým faktorom, príliš pevná bunda môže byť prekážkou pri dynamickom pohybe. Hardshell je zároveň relatívne hlučným materiálom, takže tvoja hardshellová bunda môže pri pohybe značne "vŕzgať".

  • Nízka výhrevnosť: Keďže hardshellové bundy zvyčajne neobsahujú žiadnu izolačnú vrstvu, neposkytujú takú výhrevnosť, akou sa vyznačujú napríklad flísové bundy. Hardshellka ťa teda ochráni pred silným dažďom, vetrom a snehom, no ak budeš len tak stáť na kopci, bude ti v nej zima.

  • Cena bundy: Keďže sú hardshellové bundy vyrobené z nesmierne odolného, no nákladného materiálu, sú značne drahšie, než iné typy outdoorových a turistických búnd. Priemerná cena kvalitnej hardshellovej bundy je zhruba 300 eur, a teda za ňu zaplatíš zhruba dvakrát až trikrát viac, než za softshellovú bundu.

Vďaka svojim základným vlastnostiam patria hardshellové bundy medzi najlepšie bundy do extrémneho počasia, no sú aj skvelou voľbou pre lyžovanie či horolezectvo. Keďže sú však značne tuhé a neposkytujú adekvátnu priedušnosť a výhrevnosť, hardshellové bundy nie sú dobrou voľbou na ľahkú turistiku a dynamické outdoorové aktivity (napr. cyklistika a beh).


Výhody a nevýhody fleecových búnd

Fleecové bundy sa síce netešia takej popularite, ako softshellové a hardshellové bundy, ale dôvodov prečo si kúpiť flísovú bundu je hneď niekoľko. Medzi hlavné výhody fleecových búnd patria:

  • Vynikajúca tepelná izolácia: Bundy z fleecu ponúkajú vynikajúcu tepelnú izoláciu, a preto patria medzi obľúbené zimné bundy. Vďaka schopnosti izolovať teplo sa zároveň fleece používa aj ako izolačná podšívka napríklad pod softshellové bundy. Fleecové bundy ťa zároveň dokážu udržať v teple aj po nasiaknutí vodou, takže sú vhodným typom bundy aj do mierne upršaného počasia.
  • Veľmi pohodlná a priedušná: Keďže sa fleece vyznačuje mäkkosťou a priedušnosťou, flísové bundy sú veľmi pohodlné a vzdušné. Fleecová bunda je vďaka hebkosti materiálu zároveň príjemná na dotyk a nijako ťa neobmedzí v pohybe.
  • Ľahká a ľahko zbaliteľná: Fleece je veľmi ľahký a foremný materiál, čo znamená, že fleecové bundy sú skvelou voľbou na rekreačnú turistiku a prechádzky. Pokiaľ ťa na túre zastihne ostré horské slnko, flísovú bundu môžeš vďaka jej foremnosti ľahko zbaliť a odložiť do turistického batohu alebo tašky.
  • Dostupná cena: V porovnaní so softshellovými a hardshellovými bundami sú fleecové bundy rozhodne tou najdostupnejšou voľbou. Priemerná cena fleecovej bundy je 50-70 eur, a teda za ňu zaplatíš oveľa menej, ako za softshellovú či hardshellovú bundu.

Ako môžeš vidieť, dôvodov prečo si kúpiť fleecovú bundu je hneď niekoľko. Avšak existujú aj isté nevýhody fleecových búnd, ktoré treba pred ich kúpou zvážiť.

  • Nízka ochrana pred vetrom a vlhkosťou: Fleecové bundy ťa rozhodne neochránia pred silným vetrom a keďže nie sú vodeodolné, rozhodne nenahradia kvalitný pršiplášť. Fleece síce dokáže izolovať teplo aj po jeho navlhnutí, avšak fleecová bunda drží vlhkosť pomerne dlho, a preto je nevyhnutné ju nechať po túre poriadne vyschnúť.

  • Nízka odolnosť voči opotrebovaniu: Keďže je flís veľmi jemný materiál, ľahko sa opotrebuje a nevyznačuje sa takou odolnosťou ako softshell a hardshell. O fleecové bundy sa teda musíš veľmi dôkladne starať a počas nosenia dávať pozor na to, aby sa ti bunda niekde nezachytila a neroztrhla.

Pokiaľ hľadáš kvalitnú turistickú bundu, ktorá ťa ochráni pred nepriaznivými podmienkami na horách, fleecové bundy nie sú najlepšou voľbou. Ak však hľadáš vychádzkovú bundu, ktorá výborne izoluje teplo, fleecové bundy sú skvelou voľbou.


Softshell, hardshell alebo fleece: Ktorá bunda je najlepšia?

Ako môžeš vidieť, softshellové, hardshellové a fleecové bundy ponúkajú množstvo výhod, kvôli ktorým sa do nich oplatí investovať. Keďže však majú softshell, hardshell a fleece rozlišné vlastnosti, bundy, ktoré sa z nich vyrábajú sú vhodné na rôzne účely a aktivity.

Softshellové bundy: Najlepšie bundy na turistiku a športové aktivity

Softshellové bundy sú najlepšou voľbou na nenáročnú turistiku a outdoorové športy, ktoré neprebiehajú v extrémne nepriaznivom počasí. Softshell bundy totiž poskytujú priedušnosť, voľnosť pohybu a pohodlie, preto sa v nich budeš cítiť pohodlne aj počas dynamických outdoorových aktivít (turistika, beh, cyklistika). Bundy zo softshellu zároveň poskytujú čiastočnú ochranu pred vetrom a dažďom a keďže sa vyznačujú aj adekvátnou hrejivosťou, budeš sa v nich cítiť teplo a príjemne aj počas sychravého počasia.

Ak hľadáš bundu na jarnú a jesennú turistiku, odporúčam ti naše tenké softshellové bundy s výšivkami. Ak sa však na kopce vyberieš v zime, rozhodne nepriehliadni naše zimné softshellové bundy, ktoré ponúkajú aj izolačnú fleecovú vrstvu. Nech sa už rozhodneš pre akúkoľvek softshellovú bundu od Ejha, môžeš mať istotu, že získaš nielen pohodlnú a funkčnú, ale zároveň aj mimoriadne štýlovú outdoorovú bundu.

Hardshellové bundy: Najlepšie bundy do extrémneho počasia

Hardshell bunda je najlepším typom bundy do extrémneho počasia. Keďže je hardshell mimoriadne odolný, hrubý a nepremokavý materiál, tieto bundy ťa ochránia pred silným vetrom, ako aj výdatným dažďom a snežením.

Hardshellové bundy sa vyznačujú aj vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, a preto sú skvelou voľbou pre horolezcov a milovníkov vysokohorskej turistiky. V porovnaní s fleecovými a softshellovými bundami sú síce hardshell bundy značne drahšie, ale ich kúpou rozhodne nič nepokazíš.

Fleecové bundy: Najlepšie bundy na zahriatie

Fleecové bundy sú podstatne teplejšie, než softshellové a hardshellové bundy, a preto sú najlepším typom bundy na zahriatie. Avšak fleece bunda nie je taká odolná, ako iné bundy, a preto najlepšie funguje ako spodná vrstva pod softshellové a hardshellové bundy. Vďaka svojej hrejivosti a hebkosti sú flísové bundy najlepšou voľbou na prechádzky mestom a prírodou, či ľahkú turistiku.


Softshell vs hardshell vs fleece: Akú bundu potrebuješ?

Softshell, Hardshell alebo Fleece?
Softshell, Hardshell alebo Fleece?

Pokiaľ hľadáš kvalitnú outdoorovú bundu, softshell, hardshell a fleece sú tvojou najlepšou možnosťou. Bundy z týchto materiálov poskytujú množstvo benefitov, ktoré značne prevyšujú ich nevýhody. Pri výbere vhodnej bundy a materiálu sa však musíš riadiť najmä tým, na aký účel bundu potrebuješ.

Ak obľubuješ nenáročnú turistiku alebo outdoorové športy v miernych podmienkach (beh, cyklistika), softshellová bunda je tvojou najlepšou voľbou. Kvalitná softshellová bunda ti totiž poskytne dostatočnú ochranu pred dažďom a vetrom, pričom sa v nej budeš cítiť maximálne pohodlne a nijako ťa nebude obmedzovať v pohybe. Softshellové bundy od Ejha sú navyše zdobené unikátnymi výšivkami našej krajiny a prírody, a preto sa v nich budeš cítiť mimoriadne štýlovo.

Ak hľadáš oblečenie športové aktivity v extrémnych podmienkach (vysokohorská turistika, horolezectvo, lyžovanie, skialp), odporúčam ti investovať do kvalitnej hardshellovej bundy. Bundy z hardshellu ti totiž poskytnú takú ochranu pred vetrom, dažďom a snehom, akú im ostatné bundy môžu len ticho závidieť.

Ak však potrebuješ len niečo na zahriatie počas chladných dní, prípadne si chceš pod svoju softshellovú alebo hardshellovú bundu obliecť vrstvu, ktorá skvele izoluje teplo, fleecové bundy alebo fleecové mikiny sú tvojim jasným favoritom.


Tip na záver: Na čo myslieť pri výbere tej správnej bundy?

Pri výbere tej správnej bundy sa zamysli nielen nad tým, na aký účel bundu potrebuješ, ale hlavne nad tým, v akých podmienkach budeš bundu najčastejšie používať.

Ak často čelíš dažďu a vetru, rozhodne sa ti oplatí investovať do kvalitnej hardshellovej bundy.

Ak miluješ turistiku a prechádzky v prechodnom počasí (jar a jeseň), vyber si softshellovú bundu, ktorá ťa zahreje, ochráni pred miernym dažďom a vetrom, no zároveň sa v nej nespotíš, keď začne svietiť ostré horské slnko.

Pokiaľ potrebuješ jednoduchú a lacnú bundu na zahriatie, fleecovou bundou rozhodne nič nepokazíš.